INDIAŃSKIE WĘDRÓWKI

INDIANIE-LUD DZIELNY

INDIANIE-LUD PRAWY

INDIANIE-LUD SKORY DO ZABAWY :)

 

02.09.2020

Dziś bardzo ważny dzień dla naszej grupy. Wspólnie ustaliliśmy zasady kontraktu grupowego, pokolorowaliśmy go i podpisaliśmy się pod nim (niektórzy samodzielnie, inni z pomocą Pani). To ważna dla nas umowa, która będzie nas obowiązywać przez cały rok szkolny, który własnie się rozpoczął.

Zwykła rzecz, a cieszy. Oto radość dzieci, z faktu, że w sali pojawił się dywan:).


03.09.2020

Dziś swoje święto miał Alanek F. Złożyliśmy Mu życzenia, zjedliśmy słodkie cukierasy i pobawiliśmy się w ulubione zabawy naszego kolegi, czyli "w chowanego", w "berka" i w "węża".

Oto nowy patent na jedzenie drugiego dania:). Może kogoś zainspiruje:).


09.09.2020

Dziś ważny temat. Omówiliśmy sobie wygląd mapy fizycznej Polski. Wiemy już, co oznaczają kolejne kolory na mapie: niebieski-woda, czerwony -miasta, zielony-niziny, teren płaski i żółty-wyżyny, teren pofalowany. Nawet samodzielnie występlowaliśmy za pomocą patyczków higienicznych i farb kontur naszego kraju zgodnie z wyglądem zaprezentowanej przez Panią mapy. Był także czas na sprawdzenie naszej sprawności fizycznej po wakacyjnej przerwie. Pani przygotowała nam tor przeszkód. Przechodziliśmy min. przez góry, po kamykach przez strumień (nie jeden z nas zamoczył sobie stopy :) ) i pływaliśmy w morzu. Było super. Udowodniliśmy, że z kondycją u nas oki :).


22.09.2020

Dziś poznaliśmy pierwszą literkę- "O". Wiemy, jak ją pisać, rozpoznajemy ją wśród innych liter, wiemy też jak brzmi i podejmujemy pierwsze próby wyróżniania jej na początku, w środku i na końcu wyrazów. Ułożyliśmy nawet jej kształt z własnych ciał na dywanie. Dziewczynki były małą literką, a chłopcy wielką, choć trochę koślawą:)


Dziś nadażyła nam się również okazja do świętowania. Swoję imieniny miał duży Tomek.Nie zabrakło życzeń, słodkiego poczęstunku i wspólnej zabawy.


23.09.2020

Dziś kolejna imprezka za nami. Tym razem świętowaliśmy z Tomkiem. Słodkie cukierasy kolejny dzień z rzędu wszystkich bardzo ucieszyły:)


28.09.2020

Dziejsza pogoda może niezbyt zachęcała do wyjścia, ale nasza kolorowa chusta od razu wlała w nasze serca entuzjazm do zabawy. Miło było pobawić się z kolegami w karuzelę, balonika, niedźwiedzia, tańczące piłki,czy kogo brakuje i inne zabawy.

29.09.2020

Dziś poznaliśmy kolejną literkę. Tym razem bohaterką dnia była litera "a" i "A". Min. jednym z zadań związanych z literką było ułożenie w zespole jej kształtu z klocków. Choć zadanie nie było takie proste świetnie sobie z nim poradziliśmy :).


02.10.2020

Tydzień skończyliśmy z przytupem. Świętowaliśmy z Jasiem Jego urodziny:).


05.10.2020

Kolejny tydzień rozpoczęliśmy....imprezowo:). Tym razem jubilatką była Lenka. Tradycyjnie był tort, życzenia i cukierasy. Wszystkiego najlepszego Lenki :)


07.10.2020

Dziś bardzo ważny dzień dla naszej grupy-Pasowanie na Indianina. Aby go upamiętnić wykonaliśmy wspólnymi siłami pracę plastyczną.


13.10.2010

Dziś poznawaliśmy różne dyscypliny sportowe przy których niezbędnym elementem jest piłka. Rozpoznawaliśmy i przypisywaliśmy piłki do właściwych dyscyplin, segregowaliśmy piłki, przeliczaliśmy ich ilość. Nie zabrakło także elementu rywalizacji w zespołach z wykorzystaniem piłki. Emocje były wielkie podczas wyścigów, a zabawa jeszcze lepsza :).


14.10.2020

Dziś bohaterką dnia była cyferka 2. Zrobiliśmy ją ze skarpetek, ale zanim to nostąpiło to w pierwszej chwili szukaliśmy skarpetkowych par, robiliśmy  skarpetkowe pranie. dowiedzieliśmy się, co to jest para, a także utrwalaliśmy stosunki przestrzenne przy pomocy skarpetek.

15.10.2020

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Do akcji włączyły się także dzieci z naszej grupy. Celem obchodów Dnia jest uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. To święto rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii, przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z piosenką „Umyjemy brudne ręce”, obejrzeliśmy także bajkę Myszka w Paski “Jak dokładnie myć ręce”. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

                                                                     

                                                                             

 16.10.2020

Dziś obchodziliśmy Dzień Chleba pod hasłem "Od ziarenka do bochenka, czyli jak powstaje chleb?". Z tej okazji Indianie aktywnie uczestniczyli w pieczeniu chleba. Dzieci wyrabiały ciasto, a następnie obserwowały wypiek chleba. Ostatnim etapem była degustacja świeżego i pachnącego pieczywa. Dzieci były ogromnie dumne z powstałych wypieków. Dziecipodczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb słuchając historyjki obrazkowej pt. „Od ziarenka do bochenka.” Poznały etapy pracy produkcji chleba oraz uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi..


21.10.2020

Dziś dyskutowaliśmy sobie troszkę o tym, dlaczego liście drzew zmieniają kolor i czy dzieje się tak tylko z drzewami liściastymi, czy z iglastymi także...układaliśmy rytmy z darów natury, a następnie wspólnie je wygrywaliśmy. Pani sprawdzała też naszą kreatywność, tworzyliśmy obrazy wg własnych pomysłów z kasztanów (powstały min. potwory, astronauta, literki, słoneczka, samochody, itd), a następnie tworzyliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem liścia. Musieliśmy wkomponować go w swoją pracę, tak by powstało coś nowego i ciekawego. A że pomysłów nam nie brakuje, możemy skromnie powiedzieć, że ze wszystkimi zadaniami poradziliśmy sobie wyśmienicie:).


22.10.2020

Dziś zamieniliśmy się w ogrodników. Sadziliśmy zakupione przez naszą panią cebulki tulipanów i hiacyntów w naszym przedszkolnym ogrodzie. Będą go ozdabiać i cieszyć nasze oko kiedy przyjdzie wiosna :).


23.10.2020

Wena nawiedziła co niektórych z nas już od samego rana:). Oto wóz strażacki wg. naszego projektu :).


26.10.2020

Piękna, złota jesień zagościła do naszego przedszkolnego ogrodu. Piękne kolorowe liście zainspirowały nas do zabaw:).


28.10.2020

Dziś kolejny raz do akcji wykorzystane zostały dary jesieni. Tym razem doszło do bitwy indianie kontra piraci :). Oddzielał nas tylko "płot" z taśmy, a liście dynamicznie zmieniały swoje położenie. Emocje były duże, zabawa na 102:). Zakończyła się remisem:).


30.10.2020

Dziś poznaliśmy kolejną literkę alfabetu. Tym razem było to "e". Min. obejrzeliśmy bajeczkę o tej literce, wyszukiwaliśmy ją wśród innych, poznanych do tej pory liter, konstruowaliśmy kształt wielkiej, drukowanej litery "E" z klocków, a nawet ozdabialiśmy jej kształt w jesienne kolory.Pracy było sporo, ale podołaliśmy wszystkiemu. Jak zawsze zresztą:).


04.11.2020

Jak każdego roku wzięliśmy udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Dom Kultury w Niesułkowie pt. "Jesień w liściach zamknięta". Tym razem naszą grupę reprezentowały dwie prace. Jedną wykonała Lenka, drugą Mikołaj. Praca Lenki otrzymała Wyróżnienie. Gratulujemy:)


05.11.2020

Dziś imprezka :). Tym razem świętowaliśmy z Gabrysią i bwailiśmy się w Jej ulubione zabawy: w chowanego, w berka czarodzieja i pająka.


20.11.2020

Dziś obchodzony jest Dzień Praw Dziecka, dlatego i my również zajęliśmy się tym tematem. Dowiedzieliśmy się, że podobnie jak dorośli my również mamy swoje prawa, choć troszeczkę różnią się one od siebie. Prawa te przysługują wszystkim dzieciom, niezależnie od tego, jak jak wyglądają i w jakim kraju się urodziły.


23.11.2020

To nasi mali konstruktorzy. Tym razem "na celownik" wzięli sobie pojazdy :)


24.11.2020

Dziś poznaliśmy kolejną literkę. Tym razem taką, której nie zobaczymy na początku wyrazu w języku polskim, czyli "y". Odtwarzaliśmy jej kształt ze swoich ciał, wyczarowywaliśmy z niej głowę węża, a także dowiedzieliśmy się, że ta literka na końcu niektórych wyrazów sprawia, że jest czegoś dużo. Po raz pierwszy pracowaliśmy także z rymami. Początki były trudne, ale jak już załapaliśmy, o co chodzi, to już poszło sprawniej:P.


26.11.2020

Dziś świętowaliśmy z Piotrusiem. Był tort ze świeczkami, cukierki, życzenia i wspólne zabawy jubilata ( w chowanego, raz, dwa, trzy baba jaga patrzy i kto się nie ruszy:).


03.12.2020

Dziś imprezowaliśmy z Dominikiem. Jubilat odarowała nas cukierasami, a my Jego życzeniami i wspólną zabawą " w chowanego", "w berka" i "kto się nie ruszy?".


04.12.2020

Święta tuż tuż...a w naszej sali już pojawiła się choinka, którą wspólnie z panią ubraliśmy :). Czyż nie jest piękna :)


07.12.2020

Dziś świętowaliśmy z Andżeliką. Nasza jubilatka poczęstowała nas pysznymi pierniczkami i cukierkami. Nie zabrakło oczywiście życzeń i wspólnej zabawy ( w chowanego, raz, dwa, trzy baba jaga patrzy i w murarza):).


10.12.2020

Temat tego tygodnia to zawody, a dziś "na tapecie" były te, które wykorzystują miary, min. krawcowa i murarz. Mieliśmy zatem  okazję wypróbować swoje umiejętności w mierzeniu za pomocą miary krawieckiej i miarki :), a także stóp, kroków oraz porównywania wzrostu. Co niektórzy z nas mają zadatki na krawca/krawcową:).


11.12.2020

Tydzień zakończyliśmy imprezowo:). A to za sprawą Lenki. Wspólne zabawy, słodycze i tort, to to co ostatnio często nam się zdarza:). Ale oczywiście nie narzekamy tylko chętnie życzenia składamy i cukierasy zjadamy :).

Ponadto cofnęliśmy się dzisiaj do czasów, kiedy nasza Pani była dzieckiem. A stało się to za sprawą bajki "Przygody Baltazara Gąbki", która to królowała na ekranach telewizyjnych w Jej czasach. Poznaliśmy charakterystycznych bohaterów tej bajki, oceniliśmy ich charaktery ( a są i pozytywne i negatywne), wyszukiwaliśmy różnice w ich wyglądzie i postawie, rozpoznawaliśmy bohaterów po fragmentach obrazków, wybraliśmy się wyznaczoną trasą do jamy Smoka Wawelskiego, w zespołach układaliśmy puzzle, a także próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na trudne pytanie: "Co to jest tolerancja?" Musimy przyznać, że nie było to dla nas łatwe zadanie, bo i temat nie jest łatwy...Kiedyś go pewnie ogarniemy :)


14.12.2020

Tydzień rozpoczął się z przytupem:)-imprezką z okazji urodzin Wojtusia. Sto lat jubilacie:).


15.12.2020

Grudzień to bardzo imprezowy miesiąc w naszej grupie. Tym razem świętowaliśmy z Mikołajem.


21.12.2020

Kolejny tydzień znów rozpoczynamy z przytupem. Tym razem świętowaliśmy z Natalką :). Sto lat droga jubilatko :).


24.12.2020


07.01.2021

Pani Zima postanowiła nas w końcu odwiedzić i wraz z rozpoczęciem się zimowych ferii sypnęła nam białym, puszystym śniegiem. Sprawiła tym samym wielką radość naszym przedszkolakom, które postanowiły wykorzystać jej uroki i pobawić się na śniegu w przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, rzucając śnieżkami do siebie, a także “atakując” śniegowymi kulkami swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa) oraz lepiąc śniegowe bałwanki. Wszystkie dzieci wiedziały, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Do przedszkola wracały z dużym uśmiechem na twarzy.


    


11.01.2020

Dziś poznaliśmy kolejną literkę, która jest samogłoską i zaznaczamy ja na czerwono, czyli "u". Wśród różnych zadań, które mięliśmy dziś rozwiązać było min. ułożenie tej literki z klocków. Może niektóre z nich wyszły trochę kanciato :), ale staraliśmy się :).


14.01.2021

Oj działo się dzisiaj działo :) . Wybraliśmy się na zajęcia do przedszkolnego ogrodu. Tam za pomocą różnorodnych  lup i naszych zmysłów badaliśmy właściwości śniegu. Mięliśmy także okazję zapoznać się z odciskami śladów różnorodnych zwierząt zamieszkujących nasze lasy i okolice stawów, np. lisa, wilka, czy kaczki. Teraz podczas spacerów z rodzicami po lesie z pewnością je rozpoznamy J. Najlepsze zostało jednak na koniec. Malowaliśmy bowiem na śniegu. Robiliśmy to  przy użyciu pipetek i roztworów z farby w różnych kolorach. Po powrocie do sali spisaliśmy wszystkie nasze spostrzeżenia.


21.01.2021

Od kilku dni wytrwale pracowaliśmy nad prezentami  dla naszych kochanych babć i dziadków-"cukierkowymi kwiatkami", a zwieńczeniem naszych starań było przygotowanie wspólnymi siłami plakatu z okazji Ich święta.


25.01.2021

To nasi reprezentanci, wraz z wykonanymi przez siebie pracami przygotowanymi na Ogólopolski Konkurs Plastyczny pt. "Bezpieczny świat multimedialny".


26.01.2021

To dzieło naszego Szymka :)-papierowy chłopczyk :).


A to nasze grupowe certyfikaty za podejmowane wyzwania:)


27.01.2021

Dziś poznaliśmy zimowe dyscypliny sportowe, które wykorzystują narty, czyli: slalom gigant, skoki narciarskie, biathlon, biegi narciarskie i akrobatyka na nartach oraz sanki, czyli: saneczkarstwo i bopsleje. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Pani zorganizowała nam zawody sportowe:). Były 3 konkurencje. Pchaliśmy przed sobą sanki (dywanik) slalomem, pchaliśmy na sankach kolegę i jeździliśmy na nartach :) do wyznaczonego pachołka. Emocje były wielkie :).


A to efekt inspiracji dzisiejszymi zajęciami. Nożyczki, klej i kartki poszły w ruch i na nogach naszych przedszkolaków wylądowały narty i deski snowbordowe :).


28.01.2021

Dziś z kolei "na tapecie" znalazły się dyscypliny wykorzystujące łyżwy (łyżwiarstwo szybki, figurowe oraz hokej). Sprawdzaliśmy też doświadczalnie jakie cechy muszą mieć przedmioty, aby się ślizgały. Nasze spostrzeżenia zapisywaliśmy w tabelce na tablicy.


A to nasz pomysłowy Jaś :).


29.01.2021

Dziś od samego rana chłopcy wzięli się do pracy. "Zbudowali" dom, odmalowali go i posprzątali :).

Dziś także świętowaliśmy z Weronisią. Był tort, życzenia, cukierki i ulubione zabawy ( w berka czarodzieja, w chowanego i kto się nie ruszy).


04.02.2021

Cała nasza grupa wzieła udział w Ogólnopolskim Konkursie "Eko instrument marzeń". Wszyscy wzięliśmy się zgodnie do pracy i wykonaliśmy akordeon z pudełek, patyczków, korków i jeszcze innych elementów.09.02.2021

Dziś swoje święto miała Oliwka. Naszej grupowej tradycji musiało stać się zadość i nie zabrakło: tortu, życzeń, cukierków i wspólnych zabaw.


10.02.2021

 

Dziś wysnuwaliśmy hipotezy na temat przyczyn wyginięcia dinozaurów. Jedna z teorii mówiła, że dinozaury wyginęły ponieważ wybuchł wulkan. Sprawdziliśmy to doświadczalnie. Wrażenia były piorunujące :). Wyszukiwaliśmy także dinozaury w zamrożonym śniegu (bo taka hipoteza też się pojawiła) i ustawialiśmy je w rzędzie od największego do najmniejszego. Było to bardzo ciekawe doświadczenie:).

Jesienią była bitwa na liście z piratami, a dziś śnieżna bitwa z tropicielami:).


15.02.2021

To nasza reprezentantka w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pod hasłem "Mój przyjaciel Plastuś" ogłoszonego w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego "Magiczna Moc Bajek".


18.02.2021

Dziś poznaliśmy cyfrę "0". Zajęcia przeznaczone były na przeliczanie różnych elementów i utrwalaniu obrazu graficznego poznanych do tej pory liczb. Uzupełnialiśmy między innymi ciągi cyfr brakującymi elementami, siadaliśmy wokół obręczy w ilości wskazywanej przez liczby w środku, przeliczaliśmy i podpisywliśmy elementy zbioru. Wymienialiśmy także przedmioty, których mamy 0 w sali:). Początki były trudne, ale potem się rozkręciliśmy :).

19.02.2021

17 lutego obchodzimy „Światowy Dzień Kota”, natomiast w naszej grupie ten dzień obchodziliśmy 19 lutego. Dzieci wysłuchały bajek i opowiadań, których głównymi bohaterami były koty. Przedszkolaki podczas różnorodnych zajęć miały możliwość zdobycia wiedzy na temat odżywiania, pielęgnacji i ulubionych zabawach tych wspaniałych zwierzątek. Dowiedziały się również o życiu kotów na wolności, w schroniskach oraz o ich roli w przyrodzie. Uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, a poprzez zabawy ruchowe i rekwizyty, miały możliwość wcielenia się w te urocze zwierzątka.


23.02.2021

Wiemy, że w dzisiejszych czasach bez prądu nie ma życia, a przynajmniej jego brak bardzo by nam je utrudnił. Urządzenia elektryczne zewsząd nas otaczają, są w domu, w przedszkolu i na ulicy.  Dzisiaj na zajęciach dowiedzieliśmy się jak powstaję prąd i w jaki sposób można go wytwarzać. Poznaliśmy także, zasady bezpiecznego obchodzenia się z prądem i urządzeniami elektrycznymi. Dowiedzieliśmy się także jakimi urządzeniami i przyborami posługiwano się kiedyś w naszych domach.

25.02.2021

To nasze reprezentantki ich prace przygotowane na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny" Zimowy pejzaż"

 

Zanim ulepiliśmy z masy solnej świętomarcińskie rogale podczas zajęć o Poznaniu mięliśmy okazję wykazać się swoją pomysłowością i kreatywnością. I tak powstały z niej: ziemniaki, wąż, bałwanki, ptaszek, pączek, ślimak, kwiatek i wiele jeszcze innych stworów :). Tacy jesteśmy zdolni :)


26.02.2021

Dziś dzień dinozaura. Mięliśmy z tej okazji wiele wyzwań, min. zawody sportowe w ogrodzie przedszkolnym, wyzwania podczas zabaw  z tablicą interkatywną. Lepiliśmy także dinozaury z plasteliny. Sami nie podejrzewaliśmy, że tacy jesteśmy zdolni:)