PRZYGODY KRASNALI 2018/2019

"My jesteśmy krasnoludki hopsa sa, hopsa sa............"


03.09.2018

Nasz pierwszy dzień w przedszkolu był pełen emocji. Nowe miejsce, nowe Panie, koledzy, koleżanki...aż trudno to ogarnąć. Niektórzy z nas popłakiwali, inni śmiało nawiązywali nowe znajomości i penetrowali salę. Udało nam się nawet, wspólnie z Panią zbudować piękny klockowy zamek/domek, poznaliśmy kąciki w naszej krasnalskiej sali, a także poszaleliśmy z kolorową chustą animacyjną: "polecieliśmy balonem" nad morze, poopalaliśmy się na słonku, pobawiliśmy się w "balonika", "parasol", a także "rybki w morzu". 

Jakby tego było mało już pierwszego dnia mięliśmy imprezkę urodzinową Alanka. Z tej okazji zjedliśmy pyszne cukieraski.

 

Pierwszy dzień w przedszkolu zaliczony. Każdy kolejny przyniesie nowe wyzwania, z którymi z pewnością sobie poradzimy przy wsparciu naszych rodziców i Pań :) 


04.09.2018

To dopiero nasz drugi dzień w przedszkolu, a my już tak pięknie siedzimy w kole:). Zdolni jesteśmy prawda? :)

Dziś mięliśmy test na krasnala. Zielony smok przygotował nam tor przeszkód. Skakaliśmy przez kolorowe kałuże, przechodziliśmy przez mostek i przez rurę-dziurę. Zadania zaliczyliśmy na piątkę i otrzymaliśmy w nagrodę naklejki :). Wykonaliśmy również naszą pierwszą pracę plastyczną-krasnalka.


05.09.2018

Kolejny dzień wyzwań za nami. Były wspólne tańce i zabawy, a następnie  wybraliśmy się pociągiem na wycieczkę po przedszkolu. Odwiedziliśmy sale: Piratów, Indian, Tropicieli. Przejechaliśmy obok kuchni i podejrzeliśmy  pracujące Panie kucharki, a także przez hol i szatnię. Z wielką ciekawością oglądaliśmy nasze sąsiedztwo:).

Po południu z ciocią Agatką wyczarowywaliśmy tęczę z kolorowych cukierasów.


06.09.2018

Dziś mięliśmy kolejną imprezkę. Tym razem świętowaliśmy urodziny Zuzi:).


A to nasz dzidziuś:).

 


12.09.2018

Najpierw ćwiczyliśmy nasze dłonie. Zwijaliśmy w kulki i prasowaliśmy na czas kartki papieru. Potem przyszedł czas na rozwijanie sprawności całego naszego ciała. Skakliśmy jak kangury z papierową kulą między kolanami, nisiliśmy kulki na głowie (choć to wcale nie było łatwe), przenosiliśmy kulki jak pająki na brzuszku, rzucaliśmy także nimi do celu z wyznaczonego do tego miejsca. Zwieńczeniem naszych dzisiejszych działań był piękny bukiet z naszych dłoni odciśniętych na dużym arkuszu papieru.


20.09.2018

Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Uczestniczyliśmy we wspólnych zabawach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości. Było wesoło i kolorowo. Przypomnieliśmy sobie również o swoich prawach – tak ważnych w życiu każdego człowieka – a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania.Na koniec dnia każdy Przedszkolak otrzymał mały upominek.


21.09.2018

Dziś swoje święto miał Tomek. Złożyliśmy Mu serdeczne życzenia, zjedliśmy cukierasy i wspólnie się pobawiliśmy.


24.09.2018

Ten tydzień rozpoczęliśmy imprezką. Tym razem świętowaliśmy urodziny Jasia. Było głośne "Sto lat" :), tort, życzenia oraz słodki poczęstunek i wspólne zabawy.

Po imprezce przyszedł czas na pracę. Pani przygotowała nam zagadkę, w której musieliśmy wykorzystać zmysł dotyku i rozpoznać przedmiot, jaki został ukryty pod materiałem. Okazało się, że był to globus. Poznaliśmy min. co oznaczają poszczególne kolory na globusie, a potem, żeby je utrwalić mięliśmy do pokonania tor przeszkód. Składał się z drzew (kolor zielony), wody (kolor niebieski) i gór (kolor czerwony i pomarańczowy). Było super:).

 


25.09.2018 

Dzisiaj na zajęciach poznawaliśmy jeden z czterech żywiołów- Ziemię. Prowadziliśmy eko-rozmowy dotyczące ziemi, gdzie dzieci próbowały odpowiadać na szereg pytań:, czym jest ziemia?, do czego jest potrzebna?, co ludzie czynią z ziemią?, czy potrzebujemy ziemi i co by się stało, gdyby jej nie było? Podczas zajęć dzieci w sposób aktywny, wielozmysłowo poprzez wzrok, węch i dotyk poznawały właściwości , piasku, żwiru, ziemię kwiatową i kamienie.  W zabawie „Dotykowa skrzynka z ziemią”  badaliśmy rękoma zawartość pudełek z różnymi rodzajami ziemi: opisywały co to może być?, jakie jest w dotyku, czy jest to przyjemne? Dzieci wykonały również kompozycję z naturalnych podłoży przesypując kolejno każdy rodzaj ziemi do słoika tworząc warstwy. Dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytania: „Jaka jest ziemia?”, „ Jaki ma kolor?”, „Jaka ziemia najlepsza jest dla roślin?”. Podczas zajęć dzieci rozbudziły ciekawość otaczającego ich świata oraz uczyły się samodzielnego przeprowadzania doświadczeń i wyciągania wniosków.

 


01.10.2018

Dziś bardzo ważny dzień dla krasnali-podpisywaliśmy kontrakt grupowy, tzn. nie dosłownie podpisywalismy. Po prostu odciskaliśmy swój paluszek pod treścią kontraktu, którą objaśniła nam Pani. Przestrzeganie go to będzie wyzwanie, ale będziemy się starać wypełniać ustalone zasady:)


03.10.2018

Dziś po raz pierwszy zrobiliśmy wspólnie masę solną, a z niej wyczarowalismy śliczne rumiane jabłuszka. Bo to właśnie jabłko było bohaterem dnia i wokół niego skupiały się nasze działania.

 


04.10.2018

Ale mięliśmy dzisiaj ucztę:). Kolorowa, zdrową i pełną witamin. A składała się na nią sałatka owocowa, której skład każdy z nas mógł sobie skomponować sam:).


10.10.2018

Dziś wspólnie gotowaliśmy zupki. Najpierw buraczkową, a później pomidorową. Były pyszne i zdrowe oparte na wywararach ze zdrowych warzyw. Mniam :).

 


17.10.2018

Takie wąsy nam wyskoczyły po podwieczorku:)


25.10.2018

Dziś  swoje święto miała Gabrysia. Zaśpiewaliśmy Jej "Sto lat", złożyliśmy życzenia i poszaleliśmy przy ulubionych przedszkolnych zabawach.  


26.10.2018

Dziś odwiedziła nas Pani Jesień i zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Na dobry początek musieliśmy odszukać w sali liście z sukienki jesieni ukryte w różnych miejscach sali. Potem przyszedł czas na konkursy i wspólne tańce. Były wyścigi z liściem na głowie i układanie obrazów z kasztanów w ramkach z kółek, burza z liści,  pląsy z liściem, jesienny pociąg, kaczuchy,itd.  Wszyskiego dopełniły kolorowe stroje:)


13.11.2018

W konkursie plastycznym zorganizowanym przez Dom Kultury w Niesułkowie pt. "Jesień w liściach zamknięta" pierwsze miejsce zajęła praca wykonana przez Weronisię :)


22.11.2018

Dziś Pani przygotowała nam nie lada zadanie. Przeciskaliśmy się przez gęsty las. Najpierw musieliśmy przeturlać się przez ruchome piaski, potem przeskoczyć przez małe kałuże, przejść po kamykach nad strumieniem, przejść pod zwalonym drzewem i przecisnąć się przez szczelinę w skale. Nie musimy oczywiście mówić, że poszło nam świetnie :).

 


26.11.2018

Dziś małe przedszkolaki obchodziły Święto Pluszowego Misia. Z tej to okazji przyprowadziły do przedszkola swoich pluszowych przyjaciół i wspólnie z nimi bawiły się w ulubione zabawy. Odwiedził Je również duży pluszowy miś i poczęstował krasnalki słodkim miodem, a następnie wręczył medale.


27.11.2018

Dziś rozmawialiśmy o bardzo ważnym żywiole-ogniu. Określaliśmy jego cechy, doświadczalnie sprawdzaliśmy, że potrzebuje on tlenu, aby rosnąć w siłę, omówiliśmy sobie zasady, jakie obowiązują w kontakcie z ogniem, a także zatańczyliśmy przy ognisku i próbowaliśmy nad nim przeskoczyć


30.11.2018

Dziś w centrum naszego zainteresowania był cień. Ustaliliśmy sobie, w jaki sposób on powstaje, a potem ruszyliśmy do zabawy. Pani zbudowała nam białą kurtynę, którą wykorzystaliśmy do przedstawienia teatu cieni za pomocą naszych ciał. Śmiechu było co niemiara.


05.12.2018

Dziś mięliśmy gościa. Odwiedziła nas Pani z pewnego wydawnictwa i przeczytała nam książeczkę pt. "Gdy Pola się zgubi".

 

Nie ma to jak praca zespołowa :). Dzięki niej powstał piękny most:).


06.12.2018

Dziś swoje imieniny obchodził Mikołaj. Aby podkreślić wagę tego dnia wszyscy ubraliśmy się na czerwono:). Kiedy spaliśmy Mikołaj odwiedził naszą grupę i wręczył nam słodkie prezenty:).


13.12.2018

Nasi narciarze:).


14.12.2018

Dziś świętowaliśmy podwójnie:). Panie zorganizowały nam imprezkę z okazji urodzin Wojtka i Mikołaja:).


17.12.2018

Dziś mięliśmy imprezkę z okazji urodzin Natalki. Tradycyjnie nie zabrakło cukierasów, życzeń i wspólnej zabawy.

 


19.12.2018

W konkursie plastycznym pt. "Anioł Bożego Narodzenia na 100-lecie Niepodległości Polski" zorganizowanym przez Dom Kultury w Strykowie praca wykonana przez Zuzię zajęła I miejsce :).


07.01.2019

Dziś wybraliśmy się do kuchni, aby poznać środowisko, w którym powstają podawane nam smakołyki. Obejrzeliśmy narzędzia pracy Pań kucharek (niektóre z nich były naprawdę duże :)), a także schowki, gdzie przechowywane są produkty i myte brudne naczynia. Przy okazji dowiedzieliśmy się również, co zjemy dziś na obiad i wyjaśnilismy sobie, jakie elementy składają sieęna strój Pani kucharki.Było superowo. Możemy śmiało powiedzieć, że przedszkolna kuchnia nie ma dla nas tajemnic :).

 


09.01.2019

Dziś zaprzyjaźniliśmy się z kuchennymi przyprawami. Poznaliśmy ich nazwy, podzieliliśmy je na sylaby, określaliśmy ich charakterystyczne cechy za pomocą zmysłów, a więc kolor,  fakturę, a także zapach. Każdy z nas miał również okazję stworzyć swoje własne, pachące drzewko z mieszanki różnych przypraw.


24.01.2019

To nasi porządkowi:)

 


04.02.2019

Dzisiaj w centrum naszego zainteresowania była woda. Poznaliśmy zmysłowo jej właściwości. Sprawdzaliśmy, czy można ją złapać w dłonie lub za pomocą dostępnych naczyń, skonstruowaliśmy mały rurociąg, którym przelewaliśmy wodę do wazonu, mieszaliśmy ją, głaskaliśmy, a nawet napowietrzaliśmy za pomocą rurek. Sprawdzaliśmy, jak wygląda śnieg za pomocą lup, a także co się z nim stanie, gdy wrzucimy go do wody. Mogliśmy także pobawić się balonami wypełnionymi wodą i stworzyliśmy z ich pomocą kolorowe abstrakcje.


05.02.2019

Dzisiaj zgłębialiśmy tajniki wody. Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy i samodzielnie wykonywaliśmy doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły nam na poznanie wody i jej  właściwości. Robiliśmy min. kolorowe wulkany z wody i eksperyment „ Lampa lawa” .Zabawy z wodą bardzo podobały się wszystkim małym odkrywcom. Zachęcamy dzieci i rodziców do organizowania podobnych zabaw w domu!


07.02.2019

Dzisiaj w naszej sali pojawiła się czarodziejska skrzynia. Znajdują się w niej barwne stroje, w które możemy się przebierać podczas zabawy dowolnej :).....i tak pojawiła się u nas Elza, motylek, czarownica i wiele innych postaci....:)

 


08.02.2019

Dziś znowu bawiliśmy się z wodą. Tym razem doświadczalnie sprawdzaliśmy, które z przygotowanych przez Panią przedmiotów pływają, a które toną. Próbowaliśmy także odgadnąć dlaczego tak się dzieje. Ponadto każdy z nas wykonał żaglówkę, która również pływała po wodzie:)


11.02.2019

Dziś swoje święto miała Weronisia. Tradycyjnie nie zabrakło życzeń, cukierasów i wspólnej zabawy.


13.02.2019

Choć za oknem nie ma śniegu u nas w sali zima :)...na sali pojawiło się lodowisko, na którym jeździliśmy na sankach, łyżwach (kręciliśmy piruety), robiliśmy orła na śniegu, rzucaliśmy się śniegową kulą...przez lodowisko przechodziliśmy również po zmrożonych kamykach, a także przetrwaliśmy burzę śnieżną...była to mega zabawa :)


14.02.2019

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

 

14 lutego 2019 roku był dla Krasnali prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, tańczyły z balonikami. Nie zabrakło oczywiście sercowej pracy plastycznej, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka i balonika od pani. Dzień Walentynowy w grupie Krasnali z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.


18.02.2019

W tym tygodniu przenieśliśmy się do "krainy czystości". Poznaliśmy zasady właściwego mycia rąk oraz zębów. Pani przyniosła nam wielką szczękę, na której mogliśmy ćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów. Rozpoznawaliśmy za pomocą zmysłu dotyku i nazywaliśmy środki czystości, jakich używamy na co dzień. Oczywiście wszystkim zadania wykonaliśmy na piątkę :).


20.02.2019

Dziś wspólnymi siłami wykonaliśmy "zestaw małego czyścioszka". Każdy z nas miał swój mały wkład w wykonanie tej pracy. Razem stemlowaliśmy kubek, razem wyklejaliśmy tubę pasty do zębów kawałkami zielonego papieru i razem kolorowaliśmy szczotkę. Finał naszych działań poniżej. Tadam......:)


 

 

08.03.2019

Dziś wybraliśmy się do sklepu, aby poznać tajniki pracy sprzedawcy. Zwiedziliśmy cały sklep, obejrzeliśmy znajdujące się w nim towary, a także poznaliśmy zasady działania kasy sklepowej i jej zastosowanie. A co najlepsze, każdy z nas otrzymał od pani monetę 2 zł, za którą mogliśmy kupić jeden z produktów wyłożonych na ladzie otrzymując w zamian paragon.

 


20.03.2019

Zbliża się małymi krokami wiosna, dlatego my również przygotowujemy się na jej powitanie. Dziś zasialiśmy w pojemniczki nasiona aksamitek. Chcemy by ozdobiły nasz przedszkolny ogród, kiedy już wyrosną :)

Mięliśmy również imprezkę. Swoje urodziny świętowała Julcia, a my wraz z Nią :).


28.03.2019

Dziś świętowaliśmy z Lidzią :). Były życzenia, cukierasy i wspólna zabawa.

 

Dziś odwiedził nas również niezwykły gość-bojownik Stefan z Indian. To tak w związku z tematem dnia-zajmowaliśmy się bowiem rybami.


03.04.2019

Dzisiaj odwiedziła nas mama Jasia. Przeczytała nam bajkę o "Czerwonym Kapturku". Bardzo dziękujemy za poświęcony czas :).


05.04.2019

To była iście mleczna uczta. Wspólnie z Panią zrobiliśmy sobie w sali piknik, podczas którego próbowaliśmy różnych produktów mlecznych. Jedliśmy: żółty i biały serek, serek feta, serek waniliowy, piliśmy mleko, jogurt naturalny, owocowy i kefir. Wszystko miało smak "pomarańczowy" dla jednego z krasnali :).16.04.2019

Dziś świętowaliśmy urodziny Ludwika. Były życzenia i wspólne zabawy.


17.04.2019

W wielkanocnym konkursie plastycznym zoganizowanym przez Dom Kultury w Strykowie naszą grupę reprezentowała praca wykonana przez Julcię. Jej wysiłek został nagrodzony I miejscem :). Gratulujemy:)

 


07.05.2019

Dziś w centrum naszego zainteresowania był kolejny żywioł-powietrze. Dowiedzieliśmy się, że nie można go zobaczyć, a jest wszędzie i sprawia, że dzięki niemu możemy żyć. Za pomocą doświdczenia z miską z wodą sprawdziliśmy, że w butelce, w której wydawało nam się, że nic nie ma, również było opowietrze, które uwolniło się z niej w postaci bąbelków. To powietrze sprawiło, że jeden podbity dłonią balon unosił się w górę, a drugi (niezawiązany) latał jak szalony po naszej sali dając nam tym samym wiele radości :)Próbowaliśmy złapać powietrze w rączki-z marnym skutkiem, ale wtedy z pomocą przyszła nam pompka ..i wtedy poszło nam znacznie lepiej:)...Za pomocą kolorowych kółek próbowaliśmy wprowadzić w ruch powietrze i  wytworzyć wiatr. To zadanie wyszło nam wzorowo:)


27.05.2019

Dziś swoje święto miał Maciuś. Tradycyjnie nie zabrakło życzeń, cukierasów i wspólnej zabawy


Dziś również odwiedziliśmy bibliotekę. Pani opowiedziała nam o zasadach obowiązujących w bibliotece, jak również zasadach korzystania z  książek.


19.06.2019

Dziś swoje święto miał Filip. Były życzenia, cukierasy i imprezka z udziałem gości z filharmonii.


28.06.2019

Kończymy rok szkolny z wielkim przytupem-dwiema imprezami. Dziś swoje urodziny świętowali Róża i Szymon. Były cukierki, życzenia i wspólne zabawy.

Do zobaczenia w przyszłym roku :). Życzymy udanych wakacji.